Polityka Bezpieczeństwa

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, ul. Harenda 12a, 34-500 Zakopane informuje, że ze względów szeroko rozumianego bezpieczeństwa teren Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza jest monitorowany: wejścia do budynku, teren wokół Muzeum i Mauzoleum, wnętrza budynku.

Wejście w oznakowaną strefę objętą systemem monitoringu jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez każdą osobę na przetwarzanie jej danych z zakresie wizerunku i realizowanych czynności, które zostaną zarejestrowane przez kamery systemu monitoringu w Muzeum Jana Kasprowicza, ul.Harenda 12a, 34-500 Zakopane. Osoba, której wizerunek został zarejestrowany w systemie monitoringu ma prawo do uzyskania informacji dotyczących operacji przetwarzania danych jej dotyczących w zakresie: zasad rejestracji i zapisu informacji sposobów zabezpieczenia informacji a także możliwości udostępnienia zgromadzonych danych praw i i obowiązków podmiotu prowadzącego monitoring praw osób objętych monitoringiem.

 

 logo MKiDN_125-50  logo Malopolska_50  logo_zakopane_75   logo_Solbet_50         opp_23s
         

 

Aktualności

Wieczory na Harendzie w 2024 roku - dotacja Gminy Miasto Zakopane

Z radością informujemy, iż nasz projekt pn. "Wieczory na Harendzie. W 60. lecie Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza" otrzymał dofinansowanie z budżetu Miasta w ramach Otwartego konkursu na realizację zadań w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w 2024 roku. 

Przyznana kwota w wysokości 15 000 zł przeznaczona zostanie na organizację 4 spotkań literackich w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Dziękujemy!

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

 

rozwińzwiń

222. Wieczór na Harendzie: Z Krystyną Dąbrowską rozmawia Eliza Kącka

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 222. Wieczór na Harendzie: Spotkanie z Krystyną Dąbrowską. Prowadzenie: Eliza Kącka.

w dniu 15.06.2024 o godz.: 17.00  Muzeum Jana Kasprowicza, Harenda 12a

Transmisja online(https://www.facebook.com/profile.php?id=100057162112349,  : https://www.youtube.com/channel/UC5RIUgwSc297gTx7DU42YCA

KRYSTYNA DĄBROWSKA – poetka, eseistka, tłumaczka. Autorka pięciu zbiorów wierszy, z których najnowszy to „Miasto z indu” (2022). Laureatka Nagrody Kościelskich (2013), Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2013), Nagrody Literackiej m. st. Warszawy (2019), Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana „Kos” (2023). Jej wiersze były tłumaczone na ponad dwadzieścia języków; za wiersz „Biuro podróży”/”Travel Agency” w przekładzie Antonii Lloyd Jones otrzymała Pushcart Prize (2024). Książkowe wybory jej wierszy ukazały się po włosku, niemiecku, szwedzku, portugalsku i angielsku; książka w angielskim przekładzie, ”Tideline” (Zephyr Press 2022), była nominowana do Derek Walcott Poetry Prize i National Translation Award in Poetry. Dąbrowska tłumaczyła m.in. poezję Louise Glück, Nuali Ní Dhomhnaill, W. C. Williamsa, Thoma Gunna, Charlesa Simica i Kim Moore. Jesienią 2022 brała udział w International Writing Program na University of Iowa. W czerwcu ukaże się „Dziki irys” Louise Glück w jej przekładzie. Mieszka w Warszawie.

 ELIZA KĄCKA – pisarka, literaturoznawczyni, krytyczka. Autorka książek prozatorskich: „Elizje” (2017), „po drugiej stronie siebie” (2019), „Strefa zgniotu” (2022), „Wczoraj byłaś zła na zielono” (2024), książki eseistycznej „Idiomy. Eseje” (2023) oraz książek akademickich: „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” (2012), „Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda” (2017). Sporządziła kilka wyborów poezji (nie tylko najnowszej). Felietonistka i współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. Członkini Zarządu Głównego Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Mieszka w Warszawie. 

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zakopane. 

Wejściówka: 1 zł

rozwińzwiń

FUNDATOR – HRABIA WŁADYSŁAW ZAMOYSKI - wystawa w Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego

7 czerwca w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy Fundator – Hrabia Władysław Zamoyski

Miejsc wystawy nie jest przypadkowe albowiem Hrabia Zamoyski był m.in. fundatorem Bazaru Polskiego - budynku, w którym w 1911 roku powstała przestrzeń wystawiennicza, odbywały się wystawy i wydarzenia kulturalne, a dzisiaj mieści się Miejska Galeria Sztuki. Ponadto należy wspomnieć, że rok 2024 został ogłoszony rokiem Władysława Hrabiego Zamoyskiego .

Projekt jest ciekawy i odkrywczy, albowiem przypomina  artystów, którzy brali udział w pierwszych wystawach w organizowanych w  pomieszczeniach "Bazaru   Polskiego ".    

Zaprezentowano postaci i dzieła  następujących artystów: Wojciech Brzega, Kazimierz Brzozowski, Adam Chmielowski, Zefiryn Ćwikliński, Stanisław Gałek, Stanisław Gąsienica-Sobczak, Jan Gąsienica-Szostak, Wlastimil Hofman, Władysław Jarocki, Stanisław Kamocki, Karol Kłosowski, Bronisław Kopczyński, Janusz Kotarbiński, Tymon Niesiołowski, Jan Rembowski, Jan Rykała, Władysław Skoczylas, Alfred Terlecki, Bogdan Treter.

Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, archiwalia i obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum im. ks. dr Wł. Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, PAN Biblioteki Kórnickiej w Kórniku, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, Urzędu Miasta Zakopane, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem i zbiorów prywatnych.

Organizatorem wydarzenia jest Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury. Funkcję  Kuratorki wystawy pełni Lidia Rosińska-Podleśny.

Warto odwiedzić Miejską Galerię Sztuki. Mamy na to ponad dwa miesiące , wystawa jest czynna do 31 sierpnia.  

rozwińzwiń

Inowrocław - Zakopane. Górskie opowieści

Górskie opowieści

 

Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2024, przeznaczone na realizację projektu „Górskie Opowieści”.

Celem przedsięwzięcia jest propagowanie czytelnictwa z literatury „górskiej”, a także zachęcenie do aktywnego spędzania czasu wolnego.

Na projekt złożą się liczne wydarzenia, w tym warsztaty dla dzieci, zwiedzanie Harendy online, spotkania z podróżnikami,  konkursy:  internetowy, plastyczny, recytatorski, zajęcia na ściance wspinaczkowej, koncert, wykład, „Spotkanie z filmem”.

Wydarzenia kierujemy do dzieci, młodzieży, dorosłych i osób 60+ zamieszkujących teren Inowrocławia, powiatu inowrocławskiego oraz województwa kujawsko-pomorskiego, a także  gości przebywających w naszym mieście.

Patronat medialny nad projektem sprawuje Polskie Radio PIK. Przy jego  realizacji  naszymi partnerami są lokalne instytucje kultury: Instytut Prymasa Józefa Glempa działający w strukturze Kujawskiego Centrum Kultury, Stowarzyszenie Rozwoju Inicjatyw activeXtreme, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o., a także Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem. 

Termin realizacji: od 20 maja do 30.11.2024 r.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

rozwińzwiń

Poezja, muzyka i taniec na Harendzie Kasprowicza

25 maja 2024 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Zakopanem wyśpiewali i wytańczyli wiersze poetów polskich w tym poezję Jana Kasprowicza. Widowisko miało miejsce w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.

Dziękuję za cenny pomysł i realizację nauczycielkom pracującym w obydwu szkołach: paniom Katarzynie Dudzik i Ewelinie Kurzysz.

Piotr Kyc - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza

  

rozwińzwiń

Wystawa NIEZMIENNOŚĆ z cyklu POKOLENIA

16 maja 2024 r. W Galerii obrazów Władysława Jarockiego, mieszczącej się w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem, miał miejsce wernisaż wystawy NIEZMIENNOŚĆ. Jest to V edycja cyklu POKOLENIA.

Na wystawie oprócz prac Jarockiego, pokazane zostały obrazy i rysunki i rzeźby współczesnych artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie:  Anny Błądek, Kingi Bruckman de Renstrom, Mateusza Cieszewskiego, Aleksandry Drab, Katarzyny Grzesiak, Włodzimierza Karcza, Antoniny Nowak, Miroslava Mlkvika, Eweliny Pazowskiej, Anny Skokan, Oliwii Strzopy, Janusza Szpyta, Miłosza Tomkowicza, Gabrieli Waloszek. Prezentowane są na wystawie również oryginalne stroje góralskie projektowane i wykonane w firmie Haft Fashion  Jadwigi i Jana Trebuniów-Tutka.

Na otwarciu wystawy obecni byli przedstawiciele Gminy Miasta Zakopane  Iwona Grzebyk-Dulak - zastępca Burmistrza Miasta Zakopane, oraz Joanna Staszak - Naczelnik Wydziału Kultury. Uroczystość uświetnił  występ zespołu góralskiego z Harendy.

NIEZMIENNOŚĆ traktuje zarówno o niezmienności tradycji stroju góralskiego jak i szeroko rozumianego tatrzańskiego pejzażu. Na ekspozycji pokaano barwnie i szeroko malowane postaci góralek i górali oraz to, na co patrzymy z Harendy, czyli pejzaż rozciągający się aż ku szczytom Tatr. Kuratorką wystawy jest Zofia Weiss.

Wystawa zorganizowania została przez Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza we współpracy z @zofiaweissgallery przy finansowym wsparciu Województwa Małopolskiego oraz Miasta Zakopane.

#wernisaż #art #władysławjarocki #malopolska #zakopane #sztuka #malarstwo#haftfashion

Zapraszamy do ogladania wystawy od wtorku do soboty w godz. 10.15 - 15.15 . Wystawa czynna do października 2024 roku. Muzeum Jana Kasprowicza , Harenda 12a

 

rozwińzwiń

Wieczór poezji Haliny Poświatowskiej na Harendzie.

15 maja w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie  zorganizowano wieczór poezji poświęcony twórczości Haliny Poświatowskiej. Wiersze tej popularnej, świetnej poetki  czytali uczniowie  Liceum  Plastycznego im. Antoniego Kanara w Zakopanem,  oraz studenci Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Pomysłodawcą tego poetyckiego wydarzenia  był profesor „Kenara” Piotr Bies, który podzielił się przy okazji intersującymi refleksjami  historyczno-społecznymi. Ta cenna inicjatywa pana profesora zapadnie w pamięć uczniów, studentów i pozostałych uczestników spotkania.  Warto naśladować inicjatywę pana Biesa – zapraszać uczniów do czytania dzieł polskich  twórców w domu Jana Karpowicza.      

 

Halina Poświatowska na­le­ży do grona najbardziej zna­nych i ce­nio­nych poetek polskich. Uro­dzi­ła się 9 maja 1935 roku w Czę­sto­cho­wie jako Ha­li­na Myga.
Na życiu poetki mocne piętno wywarła II woj­na świa­to­wa i oku­pa­cja jej rodzinnego miasta. Jej rodzina  była zmu­szo­na przez pół roku prze­by­wać w ukry­ciu, w zim­nej i wil­got­nej piw­ni­cy. Dłu­gie mie­sią­ce spę­dzo­ne w ciem­no­ści i złych wa­run­kach spra­wi­ły, że po­et­ka za­cho­ro­wa­ła na an­gi­nę i za­ra­zi­ła się bak­te­rią pa­cior­kow­ca. Spo­wo­do­wa­ło to póź­niej­sze roz­wi­nię­cie się za­pa­le­nia sta­wów i po­wsta­nie po­waż­nej wady ser­ca, z któ­rą mu­sia­ła wal­czyć całe ży­cie.

Cięż­ka wada ser­ca była przy­czy­ną czę­stych po­by­tów po­et­ki w szpi­ta­lach i sa­na­to­riach. Pod­czas jed­nej z ta­kich wi­zyt Ha­li­na po­zna­ła swo­je­go przy­szłe­go męża, Adol­fa Ry­szar­da Po­świa­tow­skie­go, studenta Pań­stwo­wej Wyż­szej Szko­ły Fil­mo­wej w Łodzi i ma­la­rza, tak­że cho­ru­jącego na ser­ce. Ich mał­żeń­stwo zo­sta­ło za­war­te w 1954 roku, kie­dy po­et­ka mia­ła za­le­d­wie 19 lat. Dwa lata póź­niej została wdową.
Halina Poświatowska ukończyła potem prestiżowy Smith College w Berkshires w Northampton. Po powrocie do kraju zamieszkała w Krakowie. Zdała na IV rok studiów filozoficznych na Uniwersytecie Jagiellońskim i wprowadziła się do słynnego Domu Literatów na ul. Krupniczej. Zmarła w 1967 roku, w wieku zaledwie 32 lat.

 

 

rozwińzwiń

„Za duży na bajki 2” - 13 marca -premiera w Warszawie, a w Zakopanem już od dzisiaj!

13 marca w Warszawie miała miejsc premiera filmu  Za duży na bajki 2. Film można oglądać w kinach od 15 marca 2024 roku -również w zakopiańskim kinie Sokół!

Tym razem akcja filmu toczy się w Zakopanem i Tatrach, gdzie  Waldek, Staszek i Delfina  przeżywają wakacyjne przygody. Bohaterowie mieszkają w domu Jana Kasprowicza na Harendzie.

Podczas wycieczki Waldek dowiaduje się, że w okolicy mieszka jego ojciec, którego nie zna, ponieważ porzucił ich rodzinę kiedy chłopiec się urodził. Chłopiec postanawia go odnaleźć i nocą  wyrusza ze Staszkiem na jego poszukiwania. Tymczasem Delfina musi to ukryć przed wszystkimi domownikami.  I tak zaczyna się przygoda pełna nie zawsze przyjemnych niespodzianek.

To kapitalny film dla  dzieci, młodzieży i… rodziców. Jest tutaj wiele humoru, ale i scen oraz słów ważnych, skłaniających do refleksji.      

Czy Waldek znajdzie ojca?  Czy otrzyma odpowiedzi na dręczące go pytania i zrozumie jego postępowanie?

Produkcja w reżyserii Kristoffera Rusa jest kontynuacją historii Waldusia (Maciej Karaś), którego widzowie mieli okazję poznać w familijnym hicie Za duży na bajki, który można oglądać na Netflixie.

 

Przy okazji premiery filmu dziękuję Małgorzacie Karpiel. Marii Górnej-Marcinkiewicz, Małgorzacie Trebuni -Tutce za  pomoc podczas realizacji filmu w pomieszczeniach Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.

rozwińzwiń

39/39 WITKACY – TEATR – Urodziny

Trzydzieste dziewiąte Urodziny Teatru  to jednocześnie 139. rocznica urodzin jego patrona, Stanisława Ignacego Witkiewicza. Tak jak co roku organizacja urodzin  teatru stworzyła okazję do ” bliższego, niespiesznego spotkania z Przyjaciółmi – Widzami, a także znakomitą okazję, by podziękować Sponsorom i Darczyńcom”.

Spotkania z widzami  trwały od 20 do  24 lutego. Programu był obszerny i   interesujący. Ostatni dzień urodzin rozpoczął się od spaceru literackiego „ Zakopiańskie ścieżki Skamandrytów”. Po miejskich ulicach pełnych niespodzianek oprowadzała zainteresowanych Dorota Ryst. Dużym wydarzeniem tego dnia była premiera spektaklu Labirynt  Schulza w reżyserii Grzegorza Brala.

Finał obchodów 39.Urodzin  Teatru i 139. rocznicy urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza miał miejsce na nowej scenie Teatru Stanisława Ignacego Witkiewicza. Był toast za Witkacego i Szaleńców Bożych, oraz tort przygotowany prze Cukiernię Samanta.

Gospodarzami obchodów byli aktorzy teatru pod kierownictwem twórcy teatru i jego wieloletniego dyrektora Andrzeja Dziuka.

Gratulujemy naszym Przyjaciołom z Teatru  wspaniałych sukcesów i życzymy trwania, trwania, trwania…Wasze granie na scenie, to kawał naszego życia.       

rozwińzwiń

12 grudnia 1860- urodziny Jana Kasprowicza.12 grudnia 1968 dzień śmierci Marii Kasprowiczowej

12 grudnia, to dzień urodzin Jana Kasprowicza (12-12-1926 r.) oraz data śmierci jego żony   Marii Kasprowiczowej ( 12.12.1968 ). Tego dnia w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza  jest obchodzony  Dzień Patrona. Dzień  rozpoczęto od wizyty w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i  Ewangelisty na Harendzie, gdzie odbyła się msza święta w intencji Patrona, jego  rodziny i całej  społeczność szkolnej. Nabożeństwo odprawił ks. Jerzy Adamczyk. Czytania miała pani kustosz  Muzeum Jana Kasprowicza Małgorzata Karpiel.  

Na grobie Jana Kasprowicza i jego żony Marii złożono wiązanki kwiatów  i odmówiono modlitwę.  

 

 Podczas uroczystej akademii  przypomniano  postać naszego Patrona i wspólnie recytowano jeden z wierszy poety. Tradycyjnie odbyło się ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Wychowawcą klasy pierwszej jest w tym roku Olga Frątczak.

 Wychowawca dziękuje rodzicom za pomoc w organizacji uroczości ślubowania i oraz pani Ewelinie Kurzysz i Emilii Iwańskiej  za przygotowaniu uczniów do występów i opracowania całości. 

rozwińzwiń

Podziel się Harendą…

Maria Marcinkiewicz Maria Górna zrewanżowała się Domowi Marii i Jana Kasprowiczów drugim już słuchowiskiem poświęconym jej mieszkańcom. Tym razem zrealizowanym w #100leciekasprowiczowskiejharendy

 10 grudnia  pogratulowaliśmy jej nagrody Talenton przyznawanej za debiut dramaturgiczny w Teatrze Polskiego Radia. Maria Marcinkiewicz- Górna otrzymała ją za scenariusz rodzinnego słuchowiska pt. Harenda.

Nasza skromna uroczystość odbyła się na zakończenie projektu , którego jest autorką. Dziś odbył się w Muzeum Jana Kasprowicza finał Przeglądu " Podziel się Harendą".

 

Ostatnim wydarzeniem  projekty Podziel się Harendą była  wystawa prac uczniów i rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem.

 

Słuchowisko jest dostępne tu: https://jedynka.polskieradio.pl/.../3250563,Rodzinne-s%C5...

#100latkasprowiczowskiejharendy #marusiakasprowiczowa #jankasprowicz #stolat

 

rozwińzwiń

Wystawa Tatrzańskie Yeti

Od 6 grudnia w gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem trwa wystawa  Tatrzańskie Yeti  

 Na wystawie  znalazły się  gatunki wymarłe w Tatrach, ale i występujące obecnie.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie było nietypowe spotkanie łączące literaturę i przyrodę, a kończące obchody Roku Szymborskiej w Muzeum Tatrzańskim. Oprowadzaniu towarzyszyła lektura poezji Wisławy Szymborskiej z tomiku, pt.” Wołanie do Yeti”.

Wybrane wiersze czytali gościnnie przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które prowadzi muzeum biograficzne poety  na Harendzie: Piotr Kyc, Halina Ripper, Maria Marcinkiewicz-Górna oraz pracownice Muzeum Tatrzańskiego: dr Kinga Nędza-Sikoniowska i dr Emilia Pomiankiewicz-Wagner.

 Dodatkową atrakcją sobotniego spotkania było oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadził  dr Marcin Warchałowski.

 Organizatorem wystawy jest Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem

Wystawę można oglądać  do 29 lutego 2024 r. w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.

rozwińzwiń

1,5 % dla Harendy

Szanowni Państwo! Drodzy Przyjaciele Harendy!

Informujemy, że Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza uzyskało w dniu 1 grudnia 2020 roku status Organizacji Pożytku Publicznego. Oznacza to, że podatnicy rozliczający się z Urzędem Skarbowym  mogą przekazać na naszą działalność 1,5% podatku. Jeśli zdecydujecie się Państwo wesprzeć naszą działalność, o której więcej w statucie Stowarzyszenia pod adresem http://www.harenda.com.pl/stowarzyszenie,statut to z góry dziękujemy za wsparcie.

Nasz KRS: 0000067674   nazwa: Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, 34-500 Zakopane, ul. Harenda 12a

Dziękujemy wszystkim, którzy dotychczas wsparli naszą działalność, wpłacając darowizny na realizację celów statutowych.

Za Zarząd:

Piotr Kyc -prezes SPTJK

 

 

rozwińzwiń

100 LAT KASPROWICZOWSKIEJ HARENDY cz. 2: 100 lat "nazad""

11 listopada 2023 r.  Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza rozpoczęło świętowanie 100-lecia zamieszkania na Harendzie przez Jana i Marię Kasprowiczów. Rozpoczęto od zwiedzania nieudostępnianych na co dzień zwiedzającym przestrzeni domu Poety. Zorganizowano "Babskie Posiady" podczas których czytano wiersze Kasprowicza, oraz fragmenty Dzienników Marii Kasprowiczowej.

Kolejne spotkanie rocznicowe odbyło się 18 listopada. Wydarzenie zatutułowane "100 Lat nazad", było symbolicznym otwarciem domu Kasprowiczów po 100 latach. 

Wśród gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli Burmistrz Miasta Zakopane - Leszek Dorula i Naczelnik Wydziału Kultury - Joanna Staszak, proboszcz parafii na Harendzie - ks. Jerzy  Adamczyk, były proboszcz - ks. Kazimierz Podsiadło, dyrektor Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara, współtwórca Stacji narciarskiej Harenda - Jan Strączek. Przybyli mieszkańcy Harendy, Gutów, Bachledów, Spyrkówki oraz goście z innych części Zakopanego i Polski. Uroczystość rozpoczeto od poświęcenia domu Kasprowiczów przez ks. proboszcza. 

Następnie goście udali się do Karcmy u Świadka gdzie rozmawiano, tańczono i śpiewano do późnych godzin wieczornych.   

Finał akcji pod tytułem:” Podziel się Harendą” nastąpi 10 grudnia, dwa dni przed rocznicą urodzin Jaka Kasprowicza (12 XII 1863) i śmierci Marii Kasprowiczowej. (12 XII 1968). W tym dniu odbędzie się prezentacja rodzinnych kolaży wspomnień złożonych z opowieści, zdjęć i muzyki.  

Organizatorami obchodów jest Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Współorganizatorzy to: Województwo Małopolskie , Karczma u Świadka (Kazimierz Michna). Wydarzenie wsparli Maciej Rzankowski-  Cukiernia Samanta w Zakopanem, Społem Zakopane.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła pani Iwona Gibas - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Relację filmowa z wydarzenia przeprowadziła Kultura Podhala – Życie kulturalne Podhala, Spisza, Orawy i Pienin Jarka Jastrzębskiego   

 

rozwińzwiń

100 LAT KASPROWICZOWSKIEJ HARENDY: "BABSKIE POSIADY" I zwiedzanie całego domu

11 listopada 2023 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza rozpoczęło świętowanie 100-lecia kasprowiczowskiej Harendy

(przypomnijmy, że w 1923 roku Jan Kasprowicz zakupił dom na Harendzie i przeprowadził się tutaj ze swoją żonę ze Lwowa, gdzie przebywał 35 lat).

Rozpoczęto od zwiedzania nieudostępnianych na co dzień zwiedzającym przestrzeni domu Poety. Późnym popołudniem rozpoczęły się Babskie Posiady podczas których czytano wiersze Kasprowicza, oraz fragmenty "Dziennika" Marii Kasprowiczowej.

 Kolejne spotkanie rocznicowe odbędzie się 18 listopada. Będzie to  wydarzenie zatytulowane "100 lat nazad" i będzie to symboliczne otwarcie  domu Kasprowiczów z udziałem muzyki z Harendy. Zakończenie nastąpi w karczmie „U Świadka”

Finał akcji nastąpi 10 grudnia, dwa dni przed rocznicą urodzin Jaka Kasprowicza (12 XII 1863)  i śmierci Marii Kasprowiczowej. (12 XII 1968) .

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza dziękuje za poczęstunek Maciejowi Rzankowskiemu z Cukierni Samanta, oraz Kazimierzowi Michnie za przyjęcie zaplanowane  w dniu  18 listopada.

Nie jedyny to prezent dla szacownego budynku. Od trzech lat  Stowarzyszenie  przygotowywało się do tej rocznicy remontując zabytkowy budynek. Wymieniono pokrycie dachu ( gonty), wymieniono wełniankę , przeprowadzono renowacje ścian, podłóg , oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Prace były możliwe dzięki dofinasowaniu Miasta Zakopane i Urzędu Marszałkowskiego. Dziękujemy.

rozwińzwiń

11 listopada 2023...

rozwińzwiń

Zakopane - kwesta na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków

rozwińzwiń

"Modlitwa"- wystawa prac Władysława Jarockiego

rozwińzwiń